انواع خرما

در جهان انواع مختلف خرما وجود دارد، حدود 18 نوع خرما در ایران کشت می شود، انواع دیگر خرما نیز در نقاط دیگر جهان کشت می شود. در ادامه به چند نوع خرمای محبوب اشاره می کنیم:

درخت نخل

خرما میوه ای شیرین از درختی به نام نخل است، نخل درختی بلند معمولا 21 تا 23 متر است و طول برگهای آن معمولا بین 4 تا 6 متر است. این درخت بیش از 50 میلیون سال در زمین قدمت دارد.
انواع مختلف و محبوب خرما:

رطب مضافتی بم

خرمای مضافتی بم یا خرمای کیمیا، یکی از انواع مختلف خرمای ایرانی است، شاید بتوان گفت این خرما معروف ترین و محبوب ترین نوع خرماست، این خرما طعمی منحصر به فرد دارد و یکی از خوش طعم ترین انواع خرماست.

خرما پیارم

خرما پیارم یا مریمی یا خرمای شکلاتی، یکی از خوش طعم ترین خرماهای نیمه خشک است، این خرما در طعم و ظاهر منحصر به فرد است و به عنوان یکی از گران ترین انواع خرما شناخته شده است و تقریبا منحصر به منطقه حاجی آباد (شمال هرمزگان در ایران) است. این خرما تقریبا سیاه رنگ و بیضی شکل است، هر خرما تقریبا 3 تا5 سانتی متر است و به خاطر رطوبت تقریبا پایین (کمتر از 15 درصد) جزو خرماهای نیمه خشک محسوب می شود.

خرما کبکاب

خرما کبکاب یکی از مهمترین خرماهای جنوب ایران است، به طور معمول از سایر انواع خرما بزرگتر است، و در بیشتر شهرهای گرمسیری ایران می روید. یکی از  انواع پریمیوم خرما محسوب می شود که با استانداردهای بالایی تولید می شود، مرطوب، شیرین  و خوش طعم است. کبکاب در بیشتر شهرهای گرمسیری ایران قابل کشت است، اما در کازرون ( خشت و کمرج) بیش از سایرشهرها کشت می شود. 

خرما زاهدی

 خرما زاهدی طلایی و بیضی شکل است و دارای بافتی تقریبا نرم و طعم آجیلی است. پوست تقریبا ضخیمی دارد، نیمه خشک است و نسبت به سایر خرماها شیرینی کم‌تری دارد. این نوع خرما دارای فیبر زیادی است. این خرما به گستردگی در جنوب ایران کشت می شود و به خاطر شیرینی معتدل اش طرفداران زیادی در خارج و داخل کشور دارد. چون این خرما به آسانی ذخیره و حمل می شود در میان صادرکنندگان نیز محبوب است. در ایران بیشترین میزان مصرف را نسبت به سایر انواع خرما داردو به عنوان یکی از خوش طعم ترین خرماهای خشک در جهان شناخته شده است.

 خرما عجوه

این نوع خرما ترکیبی از انواع نرم و خشک است، شیرین است و در دهان نرم می‌شود. گفته می‌شود که این نوع خرما دارای خواص شفابخش است.

خرما انبارا

این خرماهای بزرگ به دلیل ظاهر بزرگ و گوشتی و هسته‌های کوچکی که دارند، مورد علاقه‌‌ی بسیاری هستند. آنها همچنین یکی از گران‌ترین انواع خرما هستند، انبارا شیرین، قهوه‌ای و سرشار از پروتئین است.

خرما صفوی

خرمای صفوی معمولا در عربستان و مدینه کشت می شود، خرمایی نیمه خشک  است که بافتی نرم و رنگی سیاه دارد، از نظر اندازه متوسط است و از نظر طعم به خرمای عجوه شباهت زیادی دارد. تقریبا همیشه در دسترس است و بخاطر خواص سلامتی آن تقاضای زیادی دارد.

خرما برهی

این نوع خرما زرد و ترد است. در صورتی که به طور کامل رسیده باشد، مزه ‌ای کاراملی دارد. مانند بیشتر خرماها شیرین است و کاملا ارزش امتحان کردن را دارد. این خرمای لذیذ، اغلب در حالی که هنوز روی شاخه‌های نازک است، به فروش می‌رسد. این خرما را می‌توانید ماه ها در فریزر نگهداری کنید. اصالتا ریشه در نخلستان های عراق دارد. اما به خاطر طعم و کیفیت بی نظیرش در بین نخل داران و مصرف کنندگان ایرانی طرفداران زیادی دارد.

خرما ساغای

ساغای معمولا در ریاض کشت می‌شود، معمولا به رنگ قهوه‌ای است و قسمت نوک آن زرد کمرنگ است. پوستی چروک خورده دارد، اما پوسته پوسته نمی‌شود.

خرما خدری

خرمای خدری قهوه‌ای رنگ، خشک و شیرین است. پوست چروکیده ای دارد و ممکن است بزرگ یا کوچک باشند. خدری به دلیل تازگی و قیمت مناسبی که دارد، یکی از انواعی است که به میزان زیادی صادر می‌شود. اگر می خواهید انرژی خود را افزایش دهید، مصرف این خرما به شما پیشنهاد می شود.

خرما شکری

خرما شکری ترد و شیرین است. به داشتن خواص شفابخش و مواد مغذی معروف است. این نوع خرما کلسترول را پایین می‌آورد، از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و به کاهش خستگی کمک می کند. این خرمای در نواحی جنوبی ایران کشت می‌شود.

خرما مدژول

خرمای مدژول به الماس خرماها معروف است، خرمایی درشت با طعمی کاراملی که حتی در فرم خشک هم گوشتی است. زادگاه آن خاورمیانه و آفریقاست، این خرما نقش مهمی در تغذیه مردمان خاورمیانه دارد، نوع با کیفیت آن در ایران نیز کشت می شود و با بهترین انواع این نوع خرما در جهان برابری می کند. به خاطر حساسیت این نوع خرما به شرایط آب و هوایی و رطوبت خاک، کشت آن نسبت به سایر انواع خرما سخت تر است و شاید به همین خاطر گران تر است.

خرما خلاص

این خرما هنگامی که به طور کامل رسیده باشد، مانند خرما برهی عطر کاراملی دارد. زمانی که تازه است حالت چسبناکی دارد و معمولا با قهوه عربی مصرف می‌شود.

انواع مختلفی که بیان شد ، تنها تعدادی از انواع بسیار زیاد این میوه شیرین است که محبوب افراد زیادیست. 

به سایت جدید مانی خوش اومدی

اگه چند دقیقه وقت بذاری و یک گشتی تو سایت جدید ما بزنی، هم با برند و محصولات جدید ما به خوبی آشنا میشی و هم می‌تونی یه کد تخفیف خرید محصولات ما رو از دیجی کالا پیدا کنی...

پس خوب بگرد...

پیداش کردی

آفرین! این کد تخفیف خرید محصولات مانی رو یادگاری از این گشت‌و‌گذار در سایت جدید ما داشته باش. باز هم به ما سر بزن