دانه های کاج

خواص دانه های کاج (چلغوزه)

کاهش اشتها

چلغوزه (دانه های کاچ) حاوی اسیدهای چرب است، ممکن است به کنترل اشتها کمک کند.اسیدهای چرب در چلغوزه باعث آزادشدن هورمونی به نام cholecystokinin  می شود، این هورمون می تواند سبب کنترل اشتها شود.

افزایش انرژی

مواد مغذی موجود در چلغوزه مانند چربی های اشباع شده، آهن، منیزیوم و پروتئین باعث افزایش سطح انرژی می شود. 
چلغوزه همچنین به ساخت و تعمیر بافت ها در بدن کمک می کند (عدم تعمیر بافت ها منجر به خستگی می شود.) و پروتئین موجود در آن باعث می شود انرژی در زمان طولانی تری مصرف شود. 

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

مغزها به طور کلی برای سلامت قلب مفیدند، مطالعات نشان می دهد که مصرف مغزها خطر مرگ با حمله قلبی را به شدت کاهش می دهد. چربی های اشباع شده، ویتامین ای ، ویتامین کا و منگنز ترکیبی سینرژیک تشکیل می دهد که می تواند از بیماری های قبی جلوگیری کند. اسید پینولنیک موجود در چلغوزه، به کاهش کلسترول بد در بدن کمک می کند.  ویتامین کا موجود در این دانه، به تشکیل لخته خون برای جلوگیری از خونریزی پس از عمل جراحی کمک می کند، همچنین ویتامین ای موجود در آن به تولید گلبول های قرمز باری انتقال اکسیژن کمک می کند. دانه های روغنی درختان مانند کاج، به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشارخون بالا شناخته شده اند. 

دیابت

مطابق مطالعات انجام شده، مصرف روزانه این دانه روغنی به کنترل دیابت نوع دوم کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع دوم که روزانه از این دانه مصرف کرده اند، نتایج بهتری در کنترل میزان گلوکز و نیز کاهش کلسترول بد داشته اند.
نکته قابل توجه این است که، این دانه روغنی (و سایر دانه های روغنی درختان) علاوه بر فوایدشان در کنترل گلوگز ، فوایدی نیز در کنترل چربی های خون دارد. مصرف روغن های گیاهی و پروتئین به بهبود علائم دیابت نوع دو کمک می کند، اما در صورتی که منجر به افزایش وزن نشود، لذا مصرف این دانه روغنی می تواند تا حد زیادی این هدف را محقق سازد.

بهبود سلامت مغز

چلغوزه غنی از آهن است، آهن ماده معدنی ضروری برای ذخیره سازی و انتقال اکسیژن است که در بهبود سلامت مغز موثر است. برخی از گزارش ها نشان می دهد، این دانه در درمان اضطراب، افسردگی و استرس موثر است. نتایج یک مطالعه ثابت کرد که رژیم های حاوی منیزیوم، به کاهش اضطراب و افسردگی در نوجوانان کمک می کند. 

تقویت استخوان ها

تحقیقات نشان میدهد، ویتامین کا حتی بیش از کلسیم در ساختن استخوان ها موثر است، 
مطالعاتی در مورد اینکه چگونه ویتامین کا می تواند در درمان و پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند، انجام گرفته است، این ویتامین نه تنها باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان می شود بلکه باعث کاهش میزان شکستگی  نیز می شود.

جمع بندی

چلغوزه، حاوی ترکیبات بسیار مغذی ضروری است و به نظر میرسد افزودن آن به رژیم غذایی بدون هیچگونه ضرری باشد.

برای آشنایی بیشتر با سایر خواص این دانه روغنی ، مانند تاثیرات آن در سلامت پوست و مو، بینایی،  سیستم ایمنی و .. به سایت مرجع ” stylecraze” مراجع کنید.

به سایت جدید مانی خوش اومدی

اگه چند دقیقه وقت بذاری و یک گشتی تو سایت جدید ما بزنی، هم با برند و محصولات جدید ما به خوبی آشنا میشی و هم می‌تونی یه کد تخفیف خرید محصولات ما رو از دیجی کالا پیدا کنی...

پس خوب بگرد...

پیداش کردی

آفرین! این کد تخفیف خرید محصولات مانی رو یادگاری از این گشت‌و‌گذار در سایت جدید ما داشته باش. باز هم به ما سر بزن