زرشک

فواید زرشک:

مقابله با عفونت

زرشک برای کاهش انواع مختلف التهاب و عفونت در بدن استفاده می شود. به رفع عفونت های مثانه، دستگاه ادراری و دستگاه گوارش ، بهبود بیماری های تنفسی مانند گلودرد، گرفتگی بینی، سینوزیت و برونشیت کمک می کند. 

پیشگیری و بهبود دیابت

زرشک تأثیر مثبتی در کاهش قند خون بالا دارد و برای پیشگیری و بهبود دیابت انتخاب مناسبی است. نتایج یک مطالعه در مورد بربرین (که در زرشک نیز موجود است) نشان داد که مصرف 500 میلی گرم از این ترکیب دو تا سه بار در روز به مدت سه ماه با مصرف داروی معمول دیابت یعنی متفورمین برابری می کند.

بهبود سلامت قلب

مطالعه منتشر شده در ” Circulation Journal ” در ماه مه 2012 ابراز کرد که بربامین از قلب در برابر آسیب های ایسکمی محافظت می کند. (ایسکِمی در اصطلاح پزشکی به کم‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن گفته‌می‌شود.) علاوه بر این طبق مطالعه ی منتشر شده دیگری در”مجله فارماکولوژی قلب و عروق”  در ژوئیه 2011،بربامین با افزایش حساسیت سلول به کلسیم (یک ماده معدنی که انقباض عضله را تنظیم می کند) باعث افزایش انقباض عضلات قلب می شود، همچنین با کاهش چگالی سرم کلسترول و تری گلیسیرید در سلامت قلب و سلامت عمومی بدن موثر است.

مبارزه با سندرم متابولیک

سندرم متابولیک یک اختلال متابولیکی است که شامل سه یا بیشتر از مشکلات زیر است: چاقی شکمی، قند خون بالا، تری گلیسیرید بالا، فشار خون بالا و یا HDL کم (کلسترول خوب). در سال 2014، مطالعه ای در ایران انجام شد، در این مطالعه 106 بیمار مبتلا به سندرم متابولیک به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. گروه اول سه کپسول زرشک را روزانه دریافت می کردند و گروه دوم به مدت شش هفته سه کپسول دارونما دریافت کردند. کاهش معنی داری در PAB در گروه اول مشاهده شد، در حالی که تغییرات قابل توجهی در گروه دوم وجود نداشت. نتایج نشان می دهد که در افراد مبتلا به سندرم متابولیک، مکمل های این گیاه می توانند بار اکسیداتیو را کاهش دهد که یک راه اصلی مبارزه با سندرم متابولیک و تمام عوارض احتمالی آن است.

پاکسازی کبد و کیسه صفرا

کبد خون را پاکسازی می کند، صفرا را برای هضم چربی تولید می کند ، ویتامین ها و موادمعدنی ضروری و آهن را ذخیره می کند. وظیفه اصلی کیسه صفرا در بدن، ذخیره صفرای حاوی کلسترول است. صفرا به هضم چربی ها در بدن کمک می کند. زرشک ماده ای موثر برای پاکسازی کبد و تخلیه کیسه صفراست. بربرین موجود در زرشک به ترشح صفرا کمک می کند، به عنوان یک ملین کننده عمل می کند و به تنظیم فرآیندهای گوارشی کمک می کند. دفع کلسترول از بدن تقریبا به طور انحصاری از طریق صفرا انجام می شود و این به دلیل توانایی بربرین برای کمک به ترشح صفرا ست. مواد زائد نیز از طریق ترشح صفرا خارج می شوند. با این حال، ترشح صفرا می تواند توسط عوامل مختلف، از جمله رژیم غذایی ضعیف، مختل شود. زرشک با افزایش ترشح صفرا به سلامت کبد و کیسه صفرا کمک می کند.

اثرات احتمالی زرشک

افرادی که در خوردن زرشک زیاده روی نکرده اند و میزان مناسبی مصرف کرده اند، تاکنون گزارشی از اثرات منفی آن نداده اند. آمار نشان می دهد در میان افرادی که مقادیر زیادی زرشک مصرف کردند خونریزی بینی یا حالت تهوع گزارش شده است.
 زرشک نباید توسط نوزادان مصرف شود، ممکن است اختلالاتی در کبد یا زردی ایجاد کند.
مصرف زرشک توسط زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث انقباض رحم و سقط جنین شود. همچنین مصرف آن توسط مادران شیرده نیز توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث انتقال بربرین به نوزاد شود.
در مبتلایان به بیماری های مزمن کبدی یا دیابت پیش از مصرف با پزشک مشورت شود. در مبتلایان دیابت مصرف زرشک ممکن است باعث کاهش قندخون و ایجاد اختلال در داروها شود.

به سایت جدید مانی خوش اومدی

اگه چند دقیقه وقت بذاری و یک گشتی تو سایت جدید ما بزنی، هم با برند و محصولات جدید ما به خوبی آشنا میشی و هم می‌تونی یه کد تخفیف خرید محصولات ما رو از دیجی کالا پیدا کنی...

پس خوب بگرد...

پیداش کردی

آفرین! این کد تخفیف خرید محصولات مانی رو یادگاری از این گشت‌و‌گذار در سایت جدید ما داشته باش. باز هم به ما سر بزن