گزارش حضور در نمایشگاه گالفود در مصاحبه با معاونت مارکتینگ گروه

نمایشگاه Gulfood 2020 از 27 بهمن تا 3 اسفند در مرکز تجارت جهانی دوبی برگزار شد. گروه رحمانی با سه غرفه حضوری چشمگیر در این نمایشگاه داشته است. در همین خصوص مصاحبه‌ای با معاونت مارکتینگ گروه، جناب آقای رویگر، داشتیم و در خصوص اهداف و فعالیت‌های صورت گرفته در طول نمایشگاه پرسیدیم.

ایشان به تاریخچه گروه رحمانی و نقش پررنگ صادرات از همان ابتدای تشکیل شرکت اشاره کردند: «فلسفه تأسیس شرکت رحمانی از ۱۵۰ سال پیش، یعنی تقریباً سه نسل پیش، با کشت و زرع کشمش و صادرات این محصول بنا نهاده شد. پسته و کشمش ایران در دنیا بسیار شهرت دارد و نیاز به برندینگ ندارد، چرا که خودش یک برند است و در هر جای دنیا شناخته شده است».

ایشان در ادامه با اشاره به تجارت خشکبار فله و ویژگی‌های آن به لزوم صادرات محصولات تأکید کردند: «تجارت فله (Bulk Business) می‌تواند مانند ستون و چرخدنده‌ای بزرگ برای سازمان، ارزش افزوده و گردش مالی بزرگی بیاورد، حتی اگر سودش خیلی کم باشد. متأسفانه شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر پر تنش است و ما با نوسانات دائمی بازار و پایین آمدن قدرت خرید مردم مواجه هستیم. در این شرایط بازار کالاهای لوکس و غیراساسی که جزو نیازهای اولیه افراد نیست وضعیت خوبی ندارد. ضمن اینکه، فروش داخلی سقفی دارد و بیشتر از آن سقف نمی‌توان پیش رفت. اگر فقط به فروش داخل اکتفا کنیم و حتی به سقف مورد نظر هم برسیم، هنوز با توجه به بزرگی مجموعه و شمار پرسنل، برآمدن از پس هزینه‌ها آسان نیست. در این شرایط تنها راه، ورود به بازارهای خارجی است. با صادرات محصول، می‌توانیم خیلی هوشمندانه جنبه‌های منفی اقتصاد سیاسی را تبدیل به جنبه‌های مثبت در تجارت خودمان کنیم».

معاون مارکتینگ گروه همچنین در رابطه با مزیت‌های صادرات محصولات افزودند: «این روزها کسب و کار B2B در دنیا بسیار محبوب است. همانطور که می‌دانید، ایران کشوری است که یک سوم مساحت آن را زمین‌های کشاورزی تشکیل داده و امسال ۲۵۰ هزار تن کشت پسته در کشور داشته‌ایم که رشدی ۲.۵ برابری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. با توجه به قانون عرضه و تقاضا، هر چقدر محصول بیشتر شود، قیمتش در بازار کمتر شده و در نتیجه قیمت شما در بازار رقابتی‌تر می‌شود. در نتیجه، با تمرکز بر صادرات پسته و کشمش می‌توانیم هم چرخ مجموعه را بچرخانیم و هم ظرفیت کارخانه‌ها، به‌ویژه کارخانه مراغه، را تأمین کنیم و هم ارزآوری و سودآوری خوبی برای مجموعه فراهم کنیم. مجموع این فعالیت‌ها باعث پویایی و رشد سازمان می‌شود. در شرایطی که بسیاری شرکت‌های داخلی با مشکلات اقتصادی روبرو هستند، ما می‌توانیم جزو معدود شرکت‌های داخلی باشیم که با استراتژی درست و با امید به آینده فعالیت می‌کنیم و قطعاً این امید به تک‌تک افراد مجموعه تزریق می‌شود».

آقای رویگر سپس ضرورت حضور در نمایشگاه‌های جهانی را یکی از راه‌کارهای ورود به بازار بین‌المللی برشمردند: «یکی از راه‌های کشف و پیدا کردن بازارهای دنیا، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبر است. یکی از این نمایشگاه‌ها Gulfood است که ما هر سال برنامه گسترده‌ای برای آن داریم. سال گذشته ما یک غرفه در نمایشگاه داشتیم، امسال اینها را تقسیم‌بندی کردیم به غرفه تخصصی B2B و Sunraisy ؛ غرفه تخصصی محصولات رحمانی، رستنی و گل‌وردی و غرفه تخصصی کاریز. در سالن ایرانیانِ نمایشگاه Gulfood، جزو بهترین غرفه‌ها شناخته شدیم، هم از نظر اندازه و هم طراحی و خلاقیت. طراحی غرفه سانریزی به‌صورت Open space بود، نمایش کالاها در عین سادگی بسیار گویا بود. از بهترین مواد برای کاتالوگ‌ها استفاده شده بود و پرزنتیشن متریال به‌گونه‌ای بود که بازدیدکنندگان خیلی سریع می‌فهمیدند ما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنیم. بسیاری از بازدیدکنندگان با ناباوری می‌پرسیدند مگر شما ایرانی هستید؟ استانداردهای طراحی ما در حد شرکت‌های اروپایی است و حتی یک شرکت انگلیسیِ طراحی از ما درخواست نمونه گونی پسته کردند. کیفیت بالای طراحی و بسته‌بندی را مدیون به‌روز بودنِ آقایان رحمانی، حمایت آنها و ارتباطشان با شرکت‌های بین‌المللی هستیم. کار طراحیِ ما را شرکتی ایتالیایی انجام می‌دهد که طراح نوتلا هم هست».

در پاسخ به این پرسش که چه محصولاتی بیشتر توجه بازدیدکنندگان را جلب کرد: «نات‌بارهای ما برای اولین بار بود که در یک نمایشگاه خارجی عرضه می‌شد و استقبال بسیار گسترده و عجیبی از این محصول صورت گرفت. به‌ویژه نات‌بار پسته که به‌دلیل شهرت پسته ایرانی محبوب‌تر هم بود. به‌طوریکه نات‌بار پسته روز سوم نمایشگاه تمام شد و دوباره سفارش دادیم از ایران آوردند. ابتکار دیگر امسال Private Label بود. با توجه به اینکه ما در برخی خطوط تولید ظرفیت خالی داریم، تصمیم گرفتیم این ظرفیت خالی را اختصاص دهیم به برچسب اختصاصی که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بسیاری علاقه‌مند بودند تا ما با تجهیزاتی که برابر با تجهیزات ‌روز اروپا است برایشان برچسب اختصاصی تولید کنیم. ما تجربه خوبی از تولید برچسب اختصاصی در داخل کشور برای فروشگاه شهروند داشته‌ایم و  در سطح بین‌المللی هم می‌توانیم موفق باشیم».

آقای رویگر مزیت رقابتی محصولات مانی نسبت به رقبای خارجی را قیمت مناسب و کیفیت بالاتر این محصولات دانستند: «در ایران هزینه‌های نیروی کار و تولید پایین‌تر است، همچنین، خشکبار، عسل و دمنوش‌های ایرانی کیفیت بالایی دارند و طبیعی و خوش‌طعم هستند. وقتی این محصولات را در یک بسته‌بندی حرفه‌ای و زیبا عرضه کنی، قطعاً با استقبال بی‌نظیری روبرو خواهند شد».

ایشان همچنین درباره استقبال از محصولات افزودند: «استقبال از محصولات مانی و نات‌بارها فراتر از انتظار ما بود. ساشه‌های عسل گل‌وردی برای همه بازدیدکنندگان جدید و جالب بود و مانند یک پدیده فضایی با آن برخورد می‌کردند!». لازم به ذکر است که سال گذشته عسل گل‌وردی برنده بهترین بسته‌بندی از نمایشگاه Gulfood شده است.

معاون مارکتینگ مجموعه در پایان گفتند: «ثمره فعالیت‌های مثبتی که در سال گذشته با حمایت و هدایت آقایان رحمانی انجام دادیم را در نمایشگاه Gulfood دیدیم. وقتی تمرکز بر کیفیت بالا، بسته‌بندی، ارتباطات و استراتژی درست باشد نتیجه آن را خواهی دید. ما یک کار تیمی انجام دادیم که تمام افراد مجموعه به‌ویژه همکاران صادرات، مارکتینگ و تولید در آن نقش داشتند و مطمئناً در آینده نزدیک شاهد نتایج مثبت آن خواهیم بود».

به سایت جدید مانی خوش اومدی

اگه چند دقیقه وقت بذاری و یک گشتی تو سایت جدید ما بزنی، هم با برند و محصولات جدید ما به خوبی آشنا میشی و هم می‌تونی یه کد تخفیف خرید محصولات ما رو از دیجی کالا پیدا کنی...

پس خوب بگرد...

پیداش کردی

آفرین! این کد تخفیف خرید محصولات مانی رو یادگاری از این گشت‌و‌گذار در سایت جدید ما داشته باش. باز هم به ما سر بزن