آنگاه که تو اي مزدا، آن خرد مينوي را آزاد گذاشتي تا به دلخواه خود به کشاورز گرايد يا به ديگران، پس او، از اين دو، کشاورزِ گله­پرور را داورِ درستکار خويش برگزيد، و آن پاسبان منش نيک را.
(دفتر باستاني يسنا، هات 21)

در روزهایی دور، به دوریِ آسمان از زمین، مردمِ سرزمین پارس دل به رازی شگفت‌انگیز سپردند، رازِ زایشِ زمین. و به پاس مهرِ زمین دست به کشاورزی و دامپروری زدند. نزدِ این مردمان، درختان و گياهان، همچون فرزنداني، از دل زمين زاده مي‌شدند و تا پايان زندگي در آغوش او قرار داشتند

مردمان قصه‌‌گوی سرزمین پارسی در کهن‌ترین متون مقدس خود زمین را ستایش می‌کردند و از راهِ بارور ساختن آن، سپاس‌گزار او بودند. درختان و گياهان مي روئيدند و آدميان از آن‌ها بهره‌مند بودند. در سرزمین پارس بود که کشاورزي مفهوم تازه‌اي به زندگي اجتماعي داد و آن مفهوم "کار" بود.
جهان دوزخی بود بی‌کار و کشت
به ابری جهان شد بسان بهشت (نظامی)

کشت‌وکار بود که باعث شد، شکارچیان آن‌روزگار دست از شکار بکشند. آدمیان گیاه و حیوان را اهلی کردند و به جای سلاح، ابزار کشاورزی به دست گرفتند. کاری که بهانه شد برای همکاری، هم‌یاری، دست‌به‌دست هم دادن، قدرِ آب و خاک دانستن و تن به مشارکت دادن. صبور بودن، همت را به تقدیر ترجیح دادن. کشت‌وکار بود که آدمیان را با طبیعت هم‌دل ساخت

و این چرخه‌ی زندگی‌ست. چرخی به قدمتِ حیات، که بر مدار آب و خاک و باد و آتش گرمابخشِ خورشید می‌چرخد. چرخی که گردش آن از من و مای آدمیان فارغ است و بر دوشِ زمان استوار. و مسئولیتی که راز برآمدن از پس آن، نه در دستِ انسان که در دل زمین نهفته بود.

سالیانی گذشت. گندم و جو از فلات پارس به ميان‌رودان و مصر و اروپا رفتند. درختانِ بادام، پسته، انگور و فرآورده‌هایش از این خاک به اروپا و هندوستان و چین رفتند. کشاورزی و با‌غ‌داری چنان پیشرفتی کردند که باغات این خاک بهشت‌های روی زمین لقب گرفتند و دانه‌ها، مغزها و میوه‌های این باغات به خوراک محبوب مردمان بدل شدند.

دانش و تجربه‌ی هزاره‌های کاشتن و داشتن و برداشتن از دل زمین، راه درازی را طی کردند و سینه‌به‌سینه از پدران و مادران به فرزندان منتقل شد. تا 142 سال پیش که مانی، پیام‌آور کشت‌وکار شد در سرزمین پارس. جایی که همه‌چیز از دانه‌های درخشانِ سبز و سرخ انگور که زیر آفتابِ ملایم و نسیم خنک شمالِ غرب خشک می‌شدند آغاز شد.

و مانی که دل در گروی پاسداشتِ آب و خاک و دانه و برگ داشت. طی سالیان انواع مرغوب میوه‌های خشک و مغزهای خوشمزه به ره‌آوردهای بی‌بدیل مانی اضافه شدند و امروز این میراث‌دار فرهنگ غنی کشاورزی در این سرزمین، بر سر زبان‌هاست، به لذت و سلامت.

مانی هم‌چون کسی که هیزم بر آتشی جاودانه می‌نهد تا پاس‌دار گرما و روشنی آن باشد، بر این چرخِ هزاران ساله، نیرو می‌نهد. نیرویی برآمده از اصالت، فرهنگ، دانش و تجربه. و استوار بر ابزارآلاتِ روزآمد برای حرکت با سرعتِ جهان، برای سلامت، برای کیفیت. مانی بخشِ خوشمزه‌ی سبک زندگی باکیفیت است.

به سایت جدید مانی خوش اومدی

اگه چند دقیقه وقت بذاری و یک گشتی تو سایت جدید ما بزنی، هم با برند و محصولات جدید ما به خوبی آشنا میشی و هم می‌تونی یه کد تخفیف خرید محصولات ما رو از دیجی کالا پیدا کنی...

پس خوب بگرد...

پیداش کردی

آفرین! این کد تخفیف خرید محصولات مانی رو یادگاری از این گشت‌و‌گذار در سایت جدید ما داشته باش. باز هم به ما سر بزن